اهمیت روزهای استراحت در برنامه بدنسازی

اهمیت روزهای استراحت در برنامه بدنسازی

در این مقاله از سایت ذی ماسل به بررسی این موضوع می پردازیم که آیا روزهای استراحت برای بدنسازی مهم هستند؟ و به چه میزان؟

همیشه به ما گفته می شود که فعال بمانیم و به طور منظم ورزش کنیم. اما این که آیا شما برای یک مسابقه تمرین می کنید یا برای کسب انگیزه تلاش می کنید. در هر صورت روزهای استراحت به اندازه ورزش مهم هستند. در حقیقت ، یک رژیم تناسب اندام موفق بدون روزهای استراحت کامل نیست. پس حتی یک روز در هفته هم که شده باید استراحت کرد و هر هفت روز هفته را ورزش نکرد.

استراحت منظم باعث بهبودی و ترمیم بدن می شود. صرف نظر از سطح آمادگی جسمانی، این یک قسمت مهم پیشرفت است. در غیر این صورت ، حذف روزهای استراحت می تواند منجر به تمرین بیش از حد یا فرسودگی شغلی شود.

فواید روزهای استراحت در برنامه بدنسازی

در اینجا نگاهی به مزایای استفاده از روزهای استراحت منظم است.

۱) زمان بهبودی را فراهم می کند
برخلاف تصور عمومی، وجود یک یا چند روز استراحت در برنامه بدنسازی به دلیل تنبلی و استراحت روی کاناپه نیست. در این مدت است که اثرات مفید ورزش رخ می دهد. به طور خاص ، استراحت برای رشد عضلات ضروری است.

ورزش باعث ایجاد پارگی میکروسکوپی در بافت عضلانی شما می شود. اما در هنگام استراحت، سلول هایی به نام فیبروبلاست آن را ترمیم می کنند. این به بهبود و رشد بافت و در نتیجه تقویت عضلات کمک می کند.

همچنین، عضلات شما کربوهیدرات ها را به صورت گلیکوژن ذخیره می کنند. در طول ورزش، بدن شما گلیکوژن را تجزیه می کند تا به تمرین بدن شما کمک کند. استراحت به بدن شما زمان می دهد تا قبل از تمرین بعدی این ذخایر انرژی را دوباره پر کند.

۲) از خستگی عضلات جلوگیری می کند
استراحت در برنامه بدنسازی برای جلوگیری از خستگی ناشی از ورزش لازم است. به یاد داشته باشید، ورزش باعث کاهش سطح گلیکوژن عضلات می شود که اگر ترمیم نشوند، خستگی و درد عضلانی را تجربه خواهید کرد.

به علاوه ، عضلات شما برای عملکرد خود به گلیکوژن احتیاج دارند، حتی وقتی که تمرین نمی کنید. با استراحت کافی، اجازه می دهید که ذخایر گلیکوژن خود را دوباره پر کنید، از خستگی جلوگیری خواهید کرد.

۳) خطر آسیب را کاهش می دهد
استراحت منظم در برنامه بدنسازی برای ایمن ماندن در هنگام ورزش ضروری است. هنگامی که بدن شما بیش از حد کار می کند، به احتمال زیاد از فرم خارج می شوید، وزنه ای را رها می کنید یا قدم اشتباهی برمی دارید.

همچنین تمرین بیش از حد ، عضلات شما را در معرض استرس و فشار مکرر قرار می دهد. این امر خطر صدمات بیش از حد را افزایش می دهد و شما را مجبور می کند بیشتر از آنچه برنامه ریزی شده استراحت کنید.

۴) عملکرد را بهبود می بخشد
وقتی در برنامه بدنسازی استراحت کافی ندارید، انجام روال عادی خود دشوار است، چه رسد به اینکه خودتان را به چالش بکشید. به عنوان مثال، ممکن است انگیزه شما برای انجام یک تکرار اضافی یا دویدن کمتر باشد.

حتی اگر به خود فشار بیاورید ، تمرین بیش از حد، عملکرد شما را کاهش می دهد. ممکن است تحمل کاهش یافته، زمان واکنش کند و چابکی ضعیف را تجربه کنید. استراحت نتیجه عکس دارد. باعث افزایش انرژی و جلوگیری از خستگی می شود، که بدن شما را برای تمرینات مداوم موفقیت آمیز آماده می کند.

۵) از خواب سالم پشتیبانی می کند
در حالی که ورزش منظم در برنامه بدنسازی می تواند خواب شما را بهبود بخشد، روزهای استراحت نیز مفیدند.

فعالیت بدنی باعث افزایش هورمون های تقویت کننده انرژی مانند کورتیزول و آدرنالین می شود. با این وجود ورزش مداوم تولید بیش از حد این هورمون ها را دارد. شما برای داشتن یک خواب با کیفیت مشکل خواهید داشت، که فقط خستگی و کوفتگی را بدتر می کند.

با اجازه دادن به هورمون ها به ماندن در حالت طبیعی و متعادل، استراحت می تواند به شما در خواب بهتر کمک کند.

سایت ذی ماسل

کپی تنها با لینک دادن به سایت ذی ماسل مجاز است