۱۰ نکته تغذیه ای برای کات و چربی سوزی

۱۰ نکته تغذیه ای برای کات و چربی سوزی

مرحله کات یا همان چربی سوزی به طور کلی به طور کلی بخش جدایی ناپذیری از بدنسازی است. در واقع کات به معنای تلاش برای سوزاندن چربی های بدن است تا در عین حفظ توده عضلانی، لاغر شوید. متأسفانه، کاهش غذا و بالا بردن کاردیو (ورزش هوازی مثل دو، دوچرخه سواری و…) گاهی اوقات می تواند یک تجربه استرس زا باشد.

با توجه به همه اینها، اکثر افراد در طول دوره کات خود سعی می کنند با آزمایش الگوهای مختلف تمرینی، رژیم های غذایی مختلف و هر نکته و ترفندی که می توانند در این مسیر موفق شوند. اینترنت به مکانی برای مربیان و بدنسازان فعال تبدیل شده است تا توصیه های خود را به اشتراک بگذارند و به همین ترتیب، دانش منتقل شده توسط افرادی که دوره های کات زیادی را پشت سر گذاشته اند، به صورت آنلاین می تواند در دسترس باشد مانند همین مقاله و سایر مقالات و همچنین مطالبی که ما در سایت  و پیج اینستاگرام ذی ماسل برایتان قرار داده ایم. این نکات کات برای آماتورها به معنای آزمون و خطای کمتر و در نتیجه رسیدن به نتایج بهتر است. در زیر ۱۰ مورد از توصیه های ما در دوره کات برای کمک به شما در سوزاندن چربی های بدن تان آورده شده است.

۱. مصرف آب خود را بالا ببرید

آب فواید زیادی در دوره کات دارد لذا برای موفقیت در چربی سوزی، باید میزان مصرف خود را به طور جدی افزایش دهید. نوشیدن چند لیوان قبل از یک وعده غذایی کم حجم شما را سیر می کند. آبرسانی اضافی همچنین به شما در هنگام تمرین انرژی می دهد، بنابراین می توانید کمی بیشتر تمرین کنید و در نتیجه کالری بیشتری بسوزانید. نوشیدن آب در مقابل نوشابه به این معنی است که کالری خالی به میزان کالری محدود شده خود اضافه نخواهید کرد. در اصل، آب یک نوشیدنی “رایگان” است در حالی که نوشابه یا نوشیدنی های شیرین کالری زیادی دارند و همچنین برای شما هزینه دارند.

۲. غذاهای خود را خودتان بپزید و آماده کنید

بیشتر بدنسازان به اجبار با آشپزخانه آشنا می شوند! فارغ از اینکه بتوانید به سرعت بر طعم و مزه تسلط پیدا کنید یا نه، پختن غذای خود به معنای این است که می دانید از چه چیزهایی تشکیل شده است. در طی دوره کات، غذاهای آماده به دلیل شکرو نمک بالا می تواند مانع کاهش وزن شوند، لذا بردن غذای شخصی به محل کار ریسک انتخاب وعده های غذایی آماده خطرناک را از بین می برد.

۳. از صرف وعده های غذایی تقلب فاجعه بار اجتناب کنید

با توجه به ماهیت سختِ غذا خوردن با کالری پایین، زمانی وجود خواهد داشت که حتی باسابقه ترین بدنسازان نیز در طول هفته یک وعده تقلب می کند. پس وعده تقلب در حد اعتدال و هفته ای یک بار خوب است اما بشتر از آن فاجعه بار خواهد بود رفیق!

۴با کاردیو کمبود کالری خود را افزایش دهید

در دوره کات، درک کرده اید که میزان کالری شما باید چقدر باشد و برای کاهش وزن باید چه مقدار کمتر غذا بخورید. با انجام کاردیوی سخت، میزان متابولیسم خود را افزایش داده و حتی کالری بیشتری می سوزانید. این به این معنی است که شما سریعتر وزن کم خواهید کرد و همچنین می توانید روزهایی را که بیش از حد غذا خورده اید و باید بیشتر بسوزانید را جبران کنید.

۵. برای کمک به چربی سوزی، بافت عضلانی خود را افزایش دهید

عضله سازی به چربی سوزی کمک می کند. انجام تمرینات سنگین و کم تکرار که برای ایجاد بافت ماهیچه ای بدون چربی بیشتری مورد استفاده قرار می گیرد نیز گاهی راه گشاست. این افزایش بافت های عضلانی متابولیسم شما را افزایش می دهد، که این خود باعث افزایش میزان کالری سوزی می شود. به بیان ساده، هرچه عضله خالص بیشتری ایجاد کنید، دوره کات شما بهتر خواهد شد. ایده کوچک کردن بدن خود را کنار بگذارید و در عوض به فکر تغییر شکل آن باشید.

۶. از مصرف شکر اجتناب کنید

همه قندها قند هستند! از مصرف هر نوع کربوهیدرات فرآوری شده یا چربی نیز باید خودداری کرد. قند به سرعت توسط بدن مصرف می شود تا به عنوان انرژی استفاده شود و اضافه ی آن به عنوان چربی ذخیره می شود. در طی دوره چربی سوزی، قند باید عملا از رژیم غذایی شما حذف شود. سعی کنید غذاهای حاوی پروتئین و فیبر زیاد بخورید. خوردن تمیز به این معنی است که شما باید بیشتر بخورید اما سالم بخورید، زیرا غذاهای شیرین بسیار پر کالری تر از سبزیجات و پروتئین های بدون چربی هستند.

۷. کافئین مصرف کنید اما در حد متوسط

کافئین به افزایش هوشیاری و بهبود تمرکز کمک می کند. و این به شما کمک می کند تا فکرتان را روی دوره کات متمرکز کنید. نوشیدنی های حاوی کافئین نیز برای تنوع مفیدند. محصولاتی که حاوی کافئین هستند در صورتی که ترجیح می دهید در قهوه ها زیاده روی نکنید یا می خواهید مصرف کافئین تان را با پروتئین ترکیب کنید، نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند. با این حال، توصیه می شود از مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرم کافئین از همه منابع فراتر نروید.

۸روغن پخت و پز را کاهش دهید

هنگامی که وعده های غذایی خود را می پزید، ممکن است بدون اینکه بدانید کالری اضافه کنید. روغن پخت و پز از نظر داشتن چربی های ترانس بسیار مضر است و بسیاری از افراد هستند که بدون اینکه کالری های اضافه شده را حساب کنند، آن را در ظرف و روی غذای خود می ریزند! هر بار که برای آشپزی به آشپزخانه می روید دقت کنید و میزان روغن مصرفی خود را کاهش دهید. (حتی اگر از روغن زیتون استفاده می کنید)

۹. مصرف پروتئین و فیبر را بالا ببرید

از میان تمام عناصر مغذی، پروتئین برای کات از اهمیت بیشتری برخوردار است. هنگام کاهش کالری، مصرف پروتئین برای ساختن عضله مهم است چرا که سوخت و ساز بدن را تقویت می کند. بنابراین، باید پروتئین دریافتی خود را افزایش دهید. محصولاتی مانند کنسانتره پروتئین آب پنیر (WPC) یا همان پروتئین وی به شما این امکان را می دهد که بدون مصرف بیش از حد کالری، مقدار بیشتری پروتئین مصرف کنید، همچنین در طعم های خوشمزه موجود است که می تواند هوس شیرین را نیز مهار کند! فیبر یکی دیگر از گروه های مهم غذایی است. خوردن سبزیجات خام به شما کمک می کند تا رژیم غذایی خود را مخلوط کرده و راهی عالی برای میان وعده بدون افزودن کالری زیاد فراهم می کند.

۱۰. آماده باشید تا با گرسنگی کنار بیایید

برای اینکه خوب کات شوید، قطعا احساس گرسنگی خواهید کرد. کات، شما و صبر و تحمل شما را آزمایش می کند زیرا در هنگام کسل شدن و در زمان های تصادفی از روز احساس گرسنگی خواهید کرد، وسوسه نشوید که با یک میان وعده بی برنامه، رژیم خود را خراب کنید یا بیش از حد مجاز غذا بخورید.

در پایان بدانید شما فقط به خواست و تصمیم خود تان کات می شوید و این یعنی همه چیز به تفکر شما بستگی دارد، لذا این هدف را همیشه در ذهن داشته باشید و قدرت ذهنی خود را که یک بدنساز برای موفقیت نیاز دارد، ایجاد کنید.

تیم ذی ماسل

کپی تنها با لینک دادن به این صفحه مجاز است